saç dökülmesi ne karşı maskeler ve alınacak önlemler

2008-06-14 13:47:00

 Saçların Dökülmesi
Saçların dökülmesi insan sağlığı açısından bir problem teşkil etmez ama psikoljik nedenlerden dolayı saçlar insan hayatında büyük önem arz etmektedir.Alopesi Nedir : Saçların kısmen veya tamamen dökülmesi.Saçla kaplı bir başta yaklaşık 100.000 adet saç teli mevcuttur. Bir saç telinin ortalama ömrü 2-7 yıl arasında değişir. Bu süre sonunda saç kökünden yeni bir saç teli çıkmaya başlar ve eski saç teli  dökülür. Günde 25 - 100 çivarında saç teli kaybı doğaldır.  Bu saç dökülmesi çıkaçak saçlarla dengelenecektir. Saçlarınızı  korumaya devam etmeniz yeterli. sağlıklı saç testiSağlıklı saçın saç tellerinin büyük çoğunluğu aynı saç kalınlığında olmalıdır.
Saç kuruyken ellinizi saç içinde gezdirerek, koparmadan ve yolmadan saç tellerinizden on, onbeş tane saç teli edinin. Bu işlemi saç fırçasıyla da yapılabilir; Saç tellini farklı bölgelerden toplayın, kulak üstlerinizden, tepenizden, alnınıza yakın yerlerde ki saçlardan. Toplanan saç tellerini saç rengine kontrast renkte bir kağıt üstüne koyun.

Saç sağlığı testi sonuç

Saç tellerinizin çoğunluğu aynı kalınlıkta değilse, saç sağlığı yeterince iyi değil demektir. Dökülen saçlar için
saç dökülmesine karşı maskeler1.maske tarifi
Aşağıdaki malzemeler tek bir maske için değil, farklı maskelerde kullanılmak üzeredir. Bu nedenle yapılışları okursanız, her birinin ayrı maskeler olduğunu göreceksiniz.

Malzemeler:
Zeytinyağı
Bal
Tarçın
2 yumurta
Alfalfa
Ispanak
Kişniş
Badem yağı
Öncelikle yeşil yapraklı sebzeler, havuç, mango, kuru kayısı, tahıllar, brüksel lahanası ve mercimek içeren protein açısından zengin bir diyetle beslenin.

Yapılışı:

Maske 1: Zeytinyağı, bal ve tarçını karıştırarak bir macun hazırlayın. Bunu saç derisine masaj yaparak yedirin ve 15 dakika tutun. Yumuşak bir şampuanla yıkayın. Haftada 3-4 kez tekrarlayın.

2.maske tarifi
500 gr Böbrek yağı
100 gr Hindistan cevizi yağı
Böbrek yağını küçük küçük doğrayıp eritin. Posalarını ayırdıktan sonra Hindistan cevizi yağını karıştırın. Saçlarınıza sürün streç flim sarın. 2 saat bekleyin. ) Elma sirkesi ve adaçayı ile durulamak saçların daha hızlı büyümesine neden olur.


saç dökülmesini önlemek için2) Ginko biloba(bkz:zenlife gıda takviyeleri) baş derisinin kan dolaşımını artırır. Kanlanmasını sağlar.3) Atkuyruğu (vegetal silica)silisyum kaynağıdır. Silisyum saçların daha kuvvetli ve parlak görünmesini sağlar.4) Yeşil çay, pygeum ve saw palmetto,ısırgan (nettle) saç dökülmesini önleyecek maddeleri içerir.5) Çay ağacı yağı (tea tree oil)saçın dökülmesine neden olan bakteri ve miteları öldürür . Çay ağacı yağı saça 10 damla damlatılır,başa masaj uygulanır ve şampuanla yıkanır.6) Bol bol meyve ve sebze ve az miktarda nişasta yiyin.Meyve ve sebzeler bol miktarda flavonoid ve antioksidan içerirler bu da saç foliküllerini korur ve saçın büyümesini sağlar.7) Biotin içeren soya türü yiyecekler yiyin yada tablet olarak alın. Biotin sağlıklı saç ve deri için gereklidir. Bazı erkeklerin saç dökülmesini engeller. Biotin için bira mayası,kahverengi pirinç,bulgur,bezelye,mercimek,yulaf,soya,ayçiçeği,ceviz yiyebilirsiniz.8)Güneşin zararlı etkilerinden saçınızı koruyunuz. Çok güneş altında kalmak ve çok deniz suyunda kalmak saçlarınıza zarar verir.9) Saçlarınızı yıpratmaktan kaçının,asla fırça , sık dişli tarak kullanmayın. Islaklığını havlu ile nazikçe alın. Ve asla saç kurutma makinesi veya herhangi bir saç ısıtma makinesi kullanmayın. Bırakın kendi kendine kurusun.Mutlaka saç kurutma makinesi kullanmanız gerekiyor ise en düşük ısıda ve en düşük hızda kullanınız. Islakken saçlarınızı taramayın, ıslak saç kolay kırılır.10) Acımasız diyetlerden kaçının , bu sağlığınız ve saçınız için uygun olmayabilir.11) Özellikle soyadan yapılan yiyecek gruplarını tüketin. Soya taneleri, tempeh(fermente bir soya ürünü), tofu (soya loru) mutlaka beslenmenizde olmalı. Soya katkılı yiyecekler saç dökülmesi ile direk ilişkili bir hormonu ( dihidrotestesteron) düzenleyerek saç dökülmesini engeller.12) Asla çiğ yumurta yemeyin, salmonella enfeksiyonu için çiğ yumurta büyük risk taşır. Ama yüksek miktardaki avidin biotini dokuya bağlar ve absorbsiyonunu artırır.13) Her gün saç derinize masaj yapmayı ihmal etmeyiniz. Masaj için saç derisini besleyici yağlar kullanabilirsiniz.14) Biotin ve silisyum içeren lokal saç ürünlerini kullanınız. Aloe vera ,vitamin C ve E ve jojoba yağı da saç için iyidir. Hacim vericiler papatya, kadife çiçeği,ginseng ve çarkıfelek çiçeği saçlarınızın güzel görünmesini sağlar.
Bunları kullanırken dikkat ediniz çünkü bu kimyasallar sık sık alerjik reaksiyonlar göstermektedir. Bunları seçerken doğal olup olmadıklarına ve pH’larının ayarlanmış formüle sahip olup olmadıklarına dikkat ediniz. Bir çok doğal sağlıklı gıda bu maddeleri içerir.
15) saç ıslak olduğunda kırılgandır saçınızı nazikçe havlu ile kurulayınız.16) Yüksek miktarda A vitamini alınması saç dökümünü tetikler. A vitamini alımı kesilerek bu problem çözülebilir. A vitamini gereksiniminizi Beta Caroten olarakta karşılayabilirsiniz.Eğer yüksek miktarda saç kaybınız varsa bir uzmana danışın.

3258
0
0
Yorum Yaz